Libor Budinský – Mladá fronta E15-dziennik ekonomiczny, 8. 9. 2011
André Dominé, autor światowej sławy biblii winiarskiej „Wino” odwiedził pod koniec sierpnia 2011 r. dziesięć czołowych winiarstw morawskich i otestował ponad sto różnych win morawskich. Dzięki tym odwiedzinom jego ekskluzywna publikacja, która otrzymała prestiżowe wyróżnienie Prix Edmond de Rothschild za najlepszą książkę o winie wydaną we Francji, w przyszłym roku rozszerzy bardziej rozdział poświęcony winom i winiarzom morawskim. Książka „Wino” oczywiście wydana została również w tłumaczeniu czeskim.
E15: Czym był pan podczas odwiedzin mikulowskiego subregionu winiarskiego najbardziej zaskoczony?
„Olbrzymim zaskoczeniem były dla mnie wina odmiany Ryzlink vlašský (Riesling włoski, Welschriesling-od tłum.), zwłaszcza wina z parceli winiarskiej „Železná” w gminie winiarskiej Perná na zboczach wzgórz Pálavy. Już przed tymi odwiedzinami oczywiście wiedziałem, że w RC powstają solidne wina, ale teraz jestem zaskoczony tym, ile przetestowanych win uzyskało wysoką punktację 17 czy 18 punktów z 20, co jest wizytówką prawdziwego terroir oraz dowodem wysokich umiejętności tutejszych winiarzy.”
E15: Wina których odmian uprawianych na Morawach mogą być konkurencyjne w Europie?
„Zwłaszcza Riesling włoski oraz wina z rodziny Pinotów, a więc Ruladské bílé, Rulandské šedé oraz Rulandské modré (Pinot blanc, Pinot gris, Pinot noir-od tłum.), były świetne. W dalszej kolejności wymienię Veltlínské zelené oraz Ryzlink rýnský (Grüner Veltliner, Rheinriesling-od tłum.)”.
E15: Które z winiarstw należą do światowej czołówki?
„Odwiedziłem dziesięć winiarstw a do czołówki europejskiej na pewno należy Winiarstwo Volařík oraz Winiarstwo Reisten. W obu winiarstwach zaprezentowano nam wina, które oceniam wysoko ponad średnią europejską.”
E15: Pana książka „Wino” wydawana jest z drobnymi zmianami każdego roku. Możemy cieszyć się na jej kolejne wydanie z bardziej szczegółowym rozdziałem dotyczącym morawskiego regionu winiarskiego?
„Jestem zadowolony z tego, że mogłem zapoznać się z winiarzami morawskimi i ich winami. W następnej edycji będzie Republice Czeskiej poświęcone o wiele więcej miejsca. Rozdział o winach z RC opracuje dla mojej książki najprawdopodobniej redaktor naczelny czasopisma Wine&Degustation Michal Šetka.”
tłum: Lech Małysz, www.zawinem.pl
Perná – parcela winiarska „Železná” foto: Lech Małysz