Wysoka jakość w konkursach światowych

Morawskie i czeskie wina potwierdziły w roku 2011 wysoką jakość w konkursach światowych

Wiadomość prasowa, źródło: NVC & Omnimedia

Rok 2011 przyniósł morawskim i czeskim winiarzom wiele znaczących sukcesów i wyróżnień w konkursach międzynarodowych. Z trzech z nich wróciły nasze wina z tytułami absolutnych czempionów, co tylko potwierdziło długotrwały trend kierunku morawskich i czeskich win do światowej czołówki. Prezentacja win z RC przebiegała przy wsparciu finansowym Funduszu Winiarskiego, organizacyjnie pomoc zapewniało Narodowe Centrum Wina.

Pierwszym konkursem zagranicznym, na który wyruszyła morawska i czeska wina był Vinalies Internationales w Paryżu. Aczkolwiek rocznik 2010 nie był dla winiarzy wcale rocznikiem łatwym, na jakość morawskich i czeskich win na szczęście nie miało to wpływu. Do konkursu zgłoszono razem 119 win a Republika Czeska uzyskała 5 medali złotych i 30 medali srebrnych. Największy sukces odniosło winiarstwo Josefa Dufka, które uzyskało dwa złote medale za Rulandské šedé, wybór z jagód 2009 i Ryzlink vlašský, późny zbiór 2010, srebrne medale uzyskało wino Aurelius, późny zbiór 2010 i Rulandské šedé, wybór z winogron 2010. W Paryżu wyróżnione wina trafiły następnie do publikacji 1000 Vins du Monde, przewodnika po najlepszych winach świata.

Kolejnym francuskim konkursem był Chardonnay du Monde, który przyniósł fenomenalny sukces dla Josefa Valihracha, którego wybór z winogron 2006 uzyskało cenę za trzeci najlepszy Chardonnay w świecie. Również dalsze jego wino nie zostały bez medalu: Chardonnay, wybór z winogron 2007 uzyskało medal brązowy.

Winiarz Josef Valihrach z wyróżnionymi winami

W konkursie Concours Mondial Bruxelles obroniła Republika Czeska 21 medali już drugi rok z rzędu. Znowu powodziło się Josefovi Valihrachovi, którego Chardonnay, wybór z winogron 2007, uzyskało wielki złoty medal. Tak wysokie wyróżnienie zdobyła Republika Czeska po raz pierwszy w historii. Ogółem morawskie i czeskie wina przywiozły jeden wielki złoty medal, dwa medale złote i osiemnaście medali srebrnych.

Serial prestiżowych konkursów zagranicznych kontynuowano w maju w Londynie na Decanter World Wine Awards. Historyczny sukces osiągnęły tu nasze wina czerwone. Z osiemnastu win wyróżniono aż dwanaście. O pierwszorzędnych walorach morawskich i czeskich win wiadomo jest już w świecie, ale fakt, że na prestiżowym konkursie pokonujemy Francję, Włochy czy Amerykę Południową również w winach czerwonych, do tego muszą dumni właściciele renomowanych domów winiarskich całego świata powoli przywykać. Z ogólnie zgłoszonych 118 win uzyskały w Londynie morawskie i czeskie wina 10 srebrnych i 33 brązowych medali oraz 40 dyplomów. Do grona najlepszych winiarzy włączył Tomáš Krist z dziesięcioma wyróżnieniami oraz Zámecké vinařství Bzenec z dziewięcioma wyróżnieniami.

Konkurs Muvina 2011, który przebiegł w słowackim Preszowie, opanowały zwłaszcza nasze wina słodkie. O dwa najcenniejsze złote medale zasłużyły się Vinné sklepy Lechovice i Vinné sklepy Valtice.

Na końcu czerwca morawskie i czeskie wina zawędrowały za ocean do USA i znów się opłacało. W konkursie San Francisco International Wine Competition uzyskało Winiarstwo Líbal s.r.o z Horních Dunajovic tytuł najlepszego Sauvignon konkursu. Wyróżnienie to miało doniosłe znaczenie dla systemu oznaczania win VOC (wino oryginalnej certyfikacji), którego pierwszy przedstawiciel w tak znaczący sposób pokazał się na arenie międzynarodowej. Morawskie i czeskie wina wywalczyły 79 medali, a więc jeszcze o trzy medale więcej, aniżeli w roku poprzednim.

W czerwcu zawędrowały nasze wina do sąsiedniej Polski, która gościła konkurs „wędrowny“ Vinoforum. Celem konkursu jest porównywanie win proweniencji środkowoeuropejskiej z resztą świata. Czempionem konkursu został Ryzlink rýnský, wino lodowe 2009 z firmy Znovín Znojmo s.a.

Do najbardziej prestiżowych konkursów światowych należy dzięki bardzo surowym ocenom punktowym bezsprzecznie MUNDUS vini, który przebiegał w ubiegłym roku w Niemczech. Morawskie i czeskie wina przywiozły z tego konkursu 11 medali. Trzy uzyskały Vinné sklepy Valtice a Vinselekt Michlovský a.s. obronił złoty medal z roku 2010, tym razem za półsłodki Ryzlink vlašský, wybór jagód 2009.

Jesienią kolejnym konkursem był AWC Vienna w Wiedniu. Morawscy i czescy winiarze zgłosili do konkursu 292 win, z których aż 241 uzyskało jedno z wyróżnień. Najlepiej wypadło Vinařství U Kapličky z czterema złotymi i pięcioma srebrnymi medalami.

Zakończenie roku należało do konkursu Terravino, który przebiega w Izraelu. Vinařství Čech z Tvrdonic zostało w tym roku z swoim lodowym winem Sauvignon 2010 absolutnym zwycięzcą, międzynarodowym czempionem konkursu i czempionem kategorii. Z tego samego winiarstwa punktowało również wino różowe Cabernet Sauvignon 2010, które uzyskało wielki złoty medal i tytuł czempiona w kategorii win różowych. Razem Czeska republika przywiozła 4 wielkie złote medale, 13 medali złotych i 19 medali srebrnych.

Rok 2011 bezsprzecznie wpisał się do świadomości fachowców winiarskich jako rok bardzo udany. Morawscy i czescy winiarze nawiązali do sukcesów z lat poprzednich, w niektórych aspektach sukces był jeszcze bardziej znaczący. Pomyślny udział w konkursach międzynarodowych jest znakiem, że wina morawskie i czeskie są nie tylko na bardzo wysokim poziomie, ale głównie są one oryginalne i rozpoznawalne w szerokiej konkurencji najlepszych światowych firm winiarskich.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktualności a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.